Oslo

Oslo: Skandināvijas sirds

Oslo

Oslo ir viena no svarīgākajām pilsētām Skandināvijā, par ko liecina daudzi faktori, ieskaitot tās izmērus – Oslo ir Norvēģijas galvaspilsēta un vienlaikus arī lielākā pilsēta, trešā lielākā pilsēta Skandināvijā un viena no lielākājām pilsētām pasaulē (pēc platības).

Pilsētas teritorija sastāda apmēram 453 kvadrātkilometrus, lielākā daļa no kuriem ir mežu pārklāta, padarot Oslo arī par vienu no zaļākām pilsētām. Pati pilsēta atrodas pie Oslofjordas, un aiz tās stiepjas Markas (Nordmarkas, Ostmarkas un Lilomarkas) meži, kuru flora un fauna ir neparasti daudzveidīga tik urbanizētai teritorijai. Ziemā ir viegli sastāpt alņus, un pati Oslo ir Norvēģija vilku rezervāta daļa. Skageraka līcī atrodas vairakas salas, un šis arhipelāgs ir viena no populārākājām apskates vietām gan vietējo iedzīcotāju, gan tūristu vidū.

Vēsture

Oslo vēsture sākas 1000 gadus atpakaļ, kad karalis Haralds Hardrade (Hardrade) Akeras upes krastos dibināja tolaik nelielu pilsētu. Jau 1300. gados Oslo kļuva par Norvēģijas galvaspilsētu, uz laiku (no 1348.g. līdz 1814.g.) zaudējot šo statusu. 1624. gadā ugunsgrēks izpostīja Oslo vecpilsētu, un netālu esošā Akerhuzas cietokšņa tuvumā tika izbūvēta jauna pilsēt – Kristiānija, tā nosaukta dāņu karaļa Kristiāna IV godā. 1925. gadā pilsētu atkal pārdevēja par Oslo.

Arhitektūra

Kaut gan Oslo centrs, atšķirībā no Stokholmas, nav slavens ar savu arhitektūru, piepilsētas ir pilnas ar tradicionālajām koka ēkām, kas pilnā mērā atspoguļo Ziemeļeiropas būvniecības senās tradīcijas.

Muzeji

Ceļojums uz Oslo ir noteikt tā vērts, ja esat vēstures mīlotājs, jo pilsēta ir slavena ar saviem muzejiem. Ja plānojat apmeklēt vairākus no tiem, iesakām iegādāties Oslo Pass caurlaidi, kas ļaus ietaupīt diezgan ievērojamas naudas summas. Šī apgabala vēsturiskais mantojums ir milzīgs – vairākas ciltis un tautas, vikingi, pirmie kristieši (kuri nereti bija tie paši vikingi), Skandināvijas kristīgie karaļi -, visi atstāja te savas pēdas, kultūrām mijiedarbojoties un pārklājoties.

Īpaši iesakām apmeklēt vikingu kuģu (drakāru) muzeju, kur atrodas ne tiaki divi 1100 gadus veci kuģi, bet arī citi vikingu artefakti un par vikingu apbedījumu vietas rekonstrukcija.

Daba

Kā jau tika minēts, Oslo ir ļoti zaļa pilsēta, un parki ir atrodami kadrīz vai aiz katra stūra. Visslavenākais no tiem ir Frogneras parks (Frognerparken), kurš ir apvienots ar Vigelanda skulptūru parku. Tas atrodas apmēram 10 minūšu (ja braukt ar metro) attālumā no pilsētas centra, būdams dekorēts ar simtiem slavenā Norvēģijas tēlnieka Gustava Vigelanda skulptūrām. Šis parks ir populāra atpūtas vieta arī vietejiem Oslo iedzīvotājiem, it īpāsi laikā no jūnija līdz augustam. Tur atrodas arī kefejnīca un divi muzeji – Oslo pilsētas muzejs un Vigelanda muzejs. Ja gribas papeldēties, netalu ir Frognerbadet parks ar 3 baseiniem, vairākiem niršanas torņiem un nobraucienu.

Holmenkollena ir perfekta vieta slēpošanai (ziemā) un pārgājieniem (vasarā), kā ari tur atrodas slēpju lēkšanas (tramplīnlēkšanas) vieta un šim sporta veidam veltīts muzejs.