Turaidas pils

Turaidas pils un muzejrezervāts

Turaidas muzejrezervāta 42 hektārus plašā teritorija īpaša ar arheoloģijas, arhitektūras, vēstures un mākslas pieminekļiem, kuri sniedzas stāstīt par notikumiem tūkstoš gadu garumā, sākot no 11. gadsimta.

Turaidas pils vēsture

Turaidas muzejrezervāta galvenā celtne Turaidas pils izbūvēta 1214. gadā Rīgas bīskapa Alberta nepieciešamībām, vietā, kur pirms tam atradusies Turaidas lībiešu vadītāja Kaupo koka pils. Pils celtniecība sniedzas arī nākamajos gadsimtos, bez apstājas pilnveidojot tās aizsardzības līmeni, paralēli strādājot pie saimniecisko un dzīvojamo ēku celtniecības. Attīstoties šaujamieročiem, nostiprinātā mūra pils Turaida sāk zaudēt savu stratēģisko nozīmi. Pēc 1776.gada ugunsgrēka pils vairs netika atjaunota un tā lēnām pārvērtās par drupām.

20.gs. sākumā no Turaidas cietokšņa palika tikai atsevišķi ēku un mūru fragmenti – galvenais tornis, pusapaļš tornis un rietumu daļa. No 1976. gada šajā reģionā tika veikti vairāki arheologiskie izrakumi, pēc kuru rezultātiem tika iniciēts Turaidas pils restaurācijas projekts, un daļa no cietokšņa tika atjaunota. 1988. gadā tika uzcelts “Īpaši aizsargājams kultūras piemineklis Turaidas muzejrezervāts”, kas ir kultūras pieminekļu kopums ar daudziem zinātnes, vēstures un kultūras pieminekļiem. Mūsdienās Turaidas pilsdrupās ir pieejamas arī ekskursijas.

Apskates objekti

Muzejrezervāta 42 ha lielajā teritorijā aplūkojama: videuslaiku Turaidas pils, Tautasdziesmu parks Dainu kalns un Skulptūru parks, Turaidas baznīca un baznīckalns, Turaidas Rozes piemiņas vieta Turaidas muiža. Muzejrezervāta kompleksā pašlaik izvietotas 39 senatnīgas ēkas un būves.