Indijas apskates objekti

Ko apskatīt Indijā

Divali gaismas svētki

Indija Divali festivāls

Divali festivālā laternas

Divali reliģiskais festivāls notiek oktobrī vai novembrī un ir viens no krāšņākajiem pasākumiem visā Indijā (un arī citur, kur dzīvo hinduisti). Tas tiek veltīts leģendārajam ķēniņam Ramam, kurš Divali dienā pēc 14 ilgas trimdas atgriezās savā dzimtajā Ajodhjas pilsētā. Tie ir gaismas svētki, un līdz ar to festivāla garumā viss apkārt spīd, mirgo un izstaro gaismu pat naktī. Turklāt, tiek plaši izmantota visdažādākā pirotehnika, un uguņošanas neapstādinās ne uz mirkli. Divali ir lieliska iespēja katram tūristam ieraudzīt, kā izskatās īsti Austrumu svētki.

Vēl viena Divali tradīcija ir rangoli dekorācijas. Tie ir zīmējumi, kas tiek veidoti uz grīdas, izmantojot krāsainus birstošus materiālus, piemēram, krāsotus rīsus, smiltis, ziedlapas, miltus u.tml. Rangoli var būt gan vienkārši dekoratīvās funkcijas, gan arī sakrālā simbolika, kad tiek atainoti kosmoloģiskie elementi, dievību tēli, maģiskās zīmes u.c.

Tadžmahāls

Indija Divali festivāls

Tadžmahāls, Agra

Viens no slavenākajiem Indijas kultūras pieminekļiem, Tadžmahāls ir Mogulu imperatora Šaha Džahana mīļākās sievas mauzolejs, kas atrodas Agrā, Utarpradešas štatā. Šī grandiozā marmora celtne ir tūristu visapmeklētākā vieta valstī, kuras diženumu nespēj aptvert neviena bilde, kaut gan tas ir visfotografējamākais Indijas apskates objekts. Papildus galvenajai ēkai mauzoleja teritorijā atrodas arī citas celtnes, spoguļu dīķi, koši izrotāti dārzi un smalkas akmens dekorācijas. Tadžamahāls no daudziem citiem monumentiem atšķiras ar to, kas naktī izskatās pavisam citādāk, nekā dienā, un daudzi tūristi dodas to apskatīt divas reizes – pirms un pēc saullēkta. Daudzi vietējie iedzīvotāji arī izmanto to kā vietu, no kuras rīkot pilnā mēness skatīšanos – vēl viena Indijas tradīcija, kas arī ir raksturīga citiem eksotiskajiem galamērķiem.

Zelta Templis Amritsarā

Indija sikhu zelta templis

Zelta Templis

Amritsara ir sakrāla pilsēta Pendžābas štatā, kuras nosaukums ir ņemts no dīķa apkārt Harmandir Sahib jeb Zelta Templis – galvenajai sikhu svētnīcai. Sikhisms ir viena no Indijas reliģijām, kas, atšķirībā no hinduisma, ir monoteistiskā (ar ticību vienā Dievā) un koncentrējas uz meditācijas un pasaules apceres. Zelta Templis ir celtņu komplekss, kas sevī iekļauj, papildus galvenajai ēkai, arī sikhu autoritāšu sapulces vietu – Akal Taht zāli – un sikhisma muzeju. Uz vietējiem iedzīvotājiem un svētceļniekiem šis monuments iedarbojas gandrīz vai maģiski – cilvēki pieliek laimīgi, draudzīgi, atslābinās un ar prieku stāsta ikvienam interesentam par savas reliģijas idejām, kā arī dalās mistiskajā pieredzē.

Apgaismības templis

Indija Mahabodhi apgaismības koks

Mahabdohi tempļa apgaismības koks

Bodhgaja ir ciemats Biharas štatā, netālu no kura, saskaņā ar leģendām, Buda sasniedza apgaismību, kas padara šo vietu par svarīgāko budisma vietu pasaulē. Galvenajā templī šeit atrodas dižā Mahabodhi stūpa un Boshi koka, zem kura tika sasniegta apgaismība, koks-pēctecis. Iekšā atrodas arī Lotosa dīķis un meditāciju dārzs. Turklāt, netālu no Mahabdohi tempļa, turpat Bodhgajā, atrodas visu pasaules budisma paveidu svetnīcas, ieskaitot Taizemes, Japānas, Ķīnas un Tibetas budismu.

Tiem, kas grib iedziļināties budisma sākotnēja atmosfērā un izjust īstu mistisko pārdzīvojumu, nav labākās vietas par Bodhgaju. Apgaismības koks, kaut gan nevis oriģināls, bet tā pēctecis, dod iespēju pilnā mērā iztēloties senatnes notikumus – ne jau par velti vēl šodien Bodhgajā var redzēt svētceļniekus no visas Indijas, kas mēģina atkārtot Budas paveikto, meditējot zem šī koka.