Rundāles pils un muzejs

Rundāles pils un muzejs

Rundāles pils un muzejs ir viens no spilgtākajiem baroka un rokoko arhitektūras mākslas darbiem Latvijā, kuru apmeklēt būs interesanti gan pieugušajiem, gan bērniem. Tas tika būvēts periodā no 1736. gada līdz 1740. gadam kā Kurzemes hercoga Ernsta Johana Bīrona – Krievijas valdnieces Annas Joanovnas izvēlētā – vasaras savrupmāja. Pils būvēta pēc atpazīstamā Krievijas galma arhitekta Frančesko Bartolomeo Rastrelli plāna un viņa pārraudzībā.

Pils

Vairums interjeru izveidoti periodā no 1765. gada līdz 1768. gadam, kad pilī darba pienākumus veica tēlnieks Johans Mihaels Grafs no Berlīnes un Frančesko Martini un Karlo Cuki itāļu izcelsmes gleznotāji no Pēterburgas. Korpusā, kas atrodas pils austrumos apmeklētājiem pieejamas reprezentācijas zāles – Baltā zāle, Zelta zāle, un Lielā galerija. Galvenajā jeb vidus korpusā izvietoti hercoga viesmīlības telpas– parādes saloni un privāto apartamentu istabas, bet pils rietumu pusē – līdz galam restaurēti hercogienes apartamenti.

Dārzs

Baroka mākslas perioda pils nav iztēlojama bez franču manierē veidota dārza – arhitektoniskos veidojumos formētiem stādījumiem, kas simboliski pierāda mākslas pārākumu pār dabu. Parks izvietots dienvidos pilij, un arhitekts Rastrelli to plānu izstrādājis kopā ar pils ēku. Parku reizē ar pili un staļļiem apskauj speciāli veidots kanāls. Ņemot vērā to, ka Rundāles franču manieres dārzs aizņem gandrīz 10 hektāru lielu platību, Rastrelli radis iespēju tajā izvietot komplicētu aleju, šķērsaleju, bosketu un pergolu labirintu.

Strūklakas

Pils priekšpusē arhitektūras projekta ietvaros, tika cerētas uzbūvēt trīs strūklakas, taču 18. gadsimtā to vietā atradās baseini. Šobrīd galveno baseinu, pēc Rastrelli plāna, apskauj četri ornamentāli objekti, kas darināti no cirptiem bukšu krūmiņiem, ķieģeļu un baltā marmora šķembu teritorijām un zālieniem.

Rožu dārzs

Aptuveni 1 ha teritoriālā platībā ir izveidots apburošs rožu dārzs, dodot iespēju uzzināt vairāk par rožu audzēšanas pirmsākumiem un vēsturi Eiropā no 18. gadsimta sākuma līdz pat mūsdienām.

Amfiteātris

Parkā, projektētāja ieceres pamatā, ierīkots arī Zaļais teātris amfiteātra veidolā.

Muzejs

Muzejs Rundāles pilī veidots kā Latvijas vēsturiskās mākslas analīzes centrs, kas kolekcionējot paraugus, vada izstādes un sniedz publikācijas. Izstāžu zālēs aplūkojamas lietišķās mākslas, tēlotājas mākslas un kultūrvēsturiskas izstādes, pilī ik gadu tiek rīkots Senās mūzikas festivāls un klasiskās mūzikas koncerti.

Pakalpojumi

Rundāles pilī un muzejā ir iespējams:

  • Lieli un svarīgi pasākumi, balles un koncertus pils svinību telpās – Baltajā zālē, Zelta zālē un Lielajā galerijā Laulību ceremonijas ar pirmo valsi Baltajā zālē;
  • Dārzs un Zaļais teātris pielietojams vairāku veida pasākumiem – koncertiem, ballēm, prezentācijām, teātra un operas uzvedumiem, kino un videofilmu veidošanai.