Grāca: klasiskā māksla un zinātne
Grāca ir Austrijas otrā lielākā pilsēta, un tur dzīvo apmēram 300 000 cilvēki. Grāca ir vienlīdz zināma gan kā mākslas, gan kā zinātnes pilseta – 50 000 iedzīvotāju studē vismaz vienā no sešām pilsētas universitātēm (trīs vispārīgas, divas veltītas eksaktajām zinātnēm un viena – mākslai). Turklāt Grāca ir saistīta ar tādiem dižiem zinātniekiem kā Johannes Keplers, Ervīns Šrēdingers un Nikola Tesla.
Vēsture
Grācas vēsture sniedzas Romas impērijas laikos, kad mūsdienu pilsētas centra vietā tika uzbūvēts neliels cietoksnis, kuru slovēņi vēlāk pārbūvēja par lielu pili. Ironiski, bet pilsētas nosaukums, Grāca (Graz) ir celies no slovēņu vārda gradec, kas nozīmē “neliels cietoksnītis“. Dokumentos Grāca ir pirmo reizi minēta 1128. gadā, kad ar Badenbergas hercogu palīdzību šī pilsētiņa tapa par šī regiona nozīmīgu ekonomisko centru. 15. gs. Grāca kļuva par Iekšējās Austrijas (kas apvienoja Stīriju, Karintiju un Karniolu) galvaspilsētu ar Hapsburgu dinastijas valdniekiem priekšgalā.
Savas stratēģiskās pozīcijas dēļ 16.gs. Grācai bieži vien uzbrūka osmāņi, tomer Šlosbergas cietoksnis tā arī netika iekarots nevienu reizi.
Otrā pasaules kara laikā Grāza kopā ar pārējo Austriju kļuva par Vācijas stastāvdaļu, tomēr, neskatoties uz sīvām ciņām blakusesošajās teritorijās, tā necieta pārāk stipri, un pat šodien ir iespējams aplūkot gandrīz vai neskatru vecpilsētu. 2003. gadā Grāza tika nominēta par Eiropas kultūras galvaspilsētu.
Izglītība, tehnologijas un kultūŗa
Kā jaut ika minēts, Grāca ir zināma ar savu izglītību un universitātēm. Pirmā no tām (Karl-Franzens-Universität) tika uzbūvēta 1585. gadā.
Grāca ir arī zināma kā Magna Steyr (bijušie Steyr-Daimler-Punch) autmobīļu un krāvas mašīnu ražotnes pilsēta.
Turklāt, katru vasaru Amērikas Mūzikas institūts (AIMS: American Institute of Musical Studies) rīko Eiropas dziedātāju vasaras programmu, pulcējot kopā topošos operas izpildītājus, kas kopā uzstājas vairākos vietejos koncertos. Šis pasākums katru gadu piesaista tūkstoešiem simfoniskās mūzikas mīļotājus no visas pasaules, kulminējoties ar Meistersinger Vokāla meistarības sacensībām, kur līdzās dziedātājiem pilnā sastāvā piedalās arī simfoniskie orķestri.
Izklaides
Grācā sev izklaidi atradīs jebkura budžeta un interešu loka tūrists: no krogiem ar tradicionālajiem ēdieniem līdz moderniem restorāniem, no naktklubiem līdz tehnisko zinātņu muzejiem, no sanajām pilīm līdz modernās mākslas izstādēm. Iesakam arī ieskatīties mūsu rakstā par Austrijas visslavenākajām vietām, kur ir iekļauti arī Grācas ievērojami apskates objekti.