Kā uzvesties musulmaņu valstī

Austrumu tradīcijas – pareiza uzvedība musulmāņu valstīs

Atsķirība starp Rietumu un Tuvo Austrumu kultūru ir acīmredzama, un Ēģiptes vai Turcijas kūrorti paliek aizvien populārāki, līdz ar to tūristiem bieži vien rodas jauajums: “Kā uzvesties musulmaņu valstī?”

Pirmkārt, ir jāatcerās, ka mūsu kultūru tiešām stipri atšķiras no musulmaņu paražām, un tas, kas mums liekas normāls, viņiem varētu butu nepieņems. Apzinoties šo starpību, nebūs sarežģīti musulmaņu valstī būtu pieklājīgam. Ir arī jāatceras, ka šeit rakstītais ir apkopojums par musulmaņu kultūru vispār, un katrā atsvišķā valstī paražas ir nedaudz savādākas.

Ēdiens

Kopīgs mielasts bieži vien tiek uzskatīts par vissaprotamāko draudzības apliecinājumu, un, ja vietejais iedzīvotājs ielūdz Jūs paēst kopā, var drosi pateikt, ka viņš ir Jūsos ieinteresēts, vai nu kā personībā, vai nu kā potenciālā klientā. Nevajadzētu, tomēr, aizmirst par piesardzības pamatiem, rūpīgi apdomājot, kas, kur un kādos apstākļos Jūs ielūdz, jo zagļi un blēži arī ir Jūsos ieinteresēti, tikai tāda interese jums par labu nenāks.

Nav ieteicams ēst ar kreiso roku, jo tas tiek uzskatīts par netīro lietu. Dažās vietās par pieklājīgu tiek uzskatīts nedaudz ēdiena atstāt neapēstu. Musulmaņi uzskata cūkas par nešķīstiem dzīvniekiem, līdz ar to nevajadzētu nekur prasīt cūkgaļu. Viesmīlīgs saimnieks bieži vien piedāvās ciemiņam kafiju vai tēju, un pieklājīgs ciemiņš neatteiksies. Ja paši pieņemat musulmaņu, un it īpaši arābu, ciemiņus, ir ļoti pieklājīgi piedāvāt viņiem ēdienu, pat ja tā pietiek tikai vienai personai. Visdrošāk, ka šajā gadījumā Jūsu piedāvājums tiks pieklājīgi noraidīts, tomēr Jūsu devīgums tiks augsti novērtēts.

Daudzās vietās attieksme pret alkoholu un smēķēšanu ir negatīva, it īpāsi Ramadāna mēnesī (precīzi datumi tiek noteikti katru gadu atsevišķi, parasti tas notiek noteiktā periodā no aprīļa līdz augustam), kur smēķējošs vai dzerošs ārzemnieks var provocēt nepatiku.

Sievietes

Sievietes islāmā laikām ir vispopulārākais temats rietumnieku vidū, un daudzi uzskata, ka Tūvajos Austrumos sievietes, ieskaitot ārzemniekus, tiek nežēlīgi apspiestas un pakļutas visādiem noteikumiem. Īstenība, kā jau vienmēr, nav tik slikta.

Pārsvarā no sievietem musulmaņu valstīs pieprasa, lai tās neģērbtos pārāk atkailināti (publiskajās vietās), kā arī īpašās vietās, piemēras, mošejās, apsēgtu galvu. Garāka kleita un apsēgti pleci ir viss, kā ārzemju sievietei pietiek musulmaņu valstī – nevajag ne hidžaba (arābu tradicionālais galvas, krūšu un plecu apsēgs), ne burkas (pilns ķermeņa apsēgs).

Pieklājības un drošības pēc mēs arī aicinātu sievietes, kas ceļo uz musulmaņu valstīm, uzvesties pieticīgi un neierasties publiskajās vietās bēz vīrieša pavadījuma, kaut gan tas nav noteikums, it īpāsi modernajos kūrortos.

Fotografēšana

Gandrīz visi tūristi ņem līdz mobīlos un fotokameras, cerēdami uzņemt tikpat skaistas bildes, kādas ir atrodamas saita Ceļošana.lv galerijā, un viņu velme fotografēt visu apkārt ir pilnīgi saprotama, tomēr pirms fotogrāfiju uzņemšanas pārliecinieties, ka tas ir atļauts, jo dažas vietas un objekti nav tam domāti. Tas attiecas arī uz cilveku, un jau it īpašu uz sieviešu, fotografēšanu – pirms nobildēt, vienmēr prasiet viņam vai viņai atļauju.