Brazīlija

Brazīlija: nerimstošais karnevāls

Brazīlija ir Dienvidamerikas lielākā un pasaules piektā lielākā valsts, plaši pazīstama ar savu futbola un karnevālu tradīcijām. Tā arī slavena ar savu daudzveidību – no Sanpaulu pilsētas mozaikas un Riodežaneiro festivāliem līdz Pernambuko kultūrai un Amazonijas džungļiem ar Igvasu ūdenskritumu – Brazīlijā ir pilna ar ievērojamiem apskates objektiem.

Vēsture

Līdz 16.gs. mūsdienu Brazīlijas teritoriju apdīzvoja tikai Dienvidamerikas aborigēni – Tupi un Guarani indiāņi. Gadsimta beigās te sāka apmesties Portugāles padotie, izveidojot kolonijas pau brasil koka iegūšanai, no kā arī ir celies valsts nosaukums – Brasil. Brazīlijas kultūra krasi atšķiras no pārējas Dienvidamarikas, jo to gandrīz vai neietekmēja spāņi. Valsts ziemeļaustrumos ir atrodamas vel vienas, holandiešu, kultūras pēdas, jo tieši šīs teritorijas no 1630.g. līdz 1654.g atradās Nīderlandu pakļāvībā, kamēr portugāļi to neiekaroja. 1656. gadā tika parakstīts Hāgas miera līgums, kas Portugāles varu apstiprināja juridiski.

Brazīlija Cukurgalva Kristus pēstītājs

Skats uz Kristu Pestītāju un Cukurgalvas kalnu, Riodežaneiro

1808. gadā Brazīlija kļuva par Portugāles impērijas centru, kad karalis Žoao VI, bēgot no Napoleona iekarojumiem, izvietoja impērijas valdību Riodežaneiro pilsētā.

1822. gadā Brazīlija ieguva neatkārību. 19.gs. un 20.gs. valstī ieradās ļoti daudzi imigrtanti, ieskaitot itāļus, vācus, spāņus un japāņus, turpmāk padarot Brazīlijas kultūru daudzveidīgāku. Tādēļ kā šie ienācēji pārsvarā pulcējās atsevišķās valsts daļās, mūsdienas dažādi reģioni krasi atšķiras viens no otra, un, ceļojot uz Brazīliju, daudzi tūristi atgriežas mājās ar stipru velmi apciemot šo valsti vēlreiz, jo tajā vienmēr paliek vēl kaut kas neizzināts.

Tradīcijas un izpriecas

Brazīlijas iedzīvotājiem patīk ballēties. Kaut gan visslavenākais Riodežaneiro karnevāls notiek reizi gadā, vienmēr ir iespējams atrast vietu, kur svinības notiek tieši tajā momentā.

Pastāv ticējums, ka Jaunā gada festivāls nes laimi, līdz ar to tas tiek svinēts cik lustīgi vien ir iespējams. No sākuma vietējie iedzīvotāji dodas uz pludmali, visi tērpti baltās drēbēs un laiž ūdenī baltās puķes – patiešām neaizmirstams pasākums, un mēs ļoti iesakām to apmeklēt. Pēc tam sākas pašas svinības, un cilvēki dejo, dzied, ēd, dzer un izpriecājas kamēr tik ir spēks.

Kā jau varēja pamanīt, mūzika aizņem nopietnu vietu brazīliešu dzīvē. Tāda stili kā samba un bossa nova tiek uzskatīti par unikāliem Brazīlijas žanriem, un kaipira ir attīstījusies no braziliešu kantrija – sertaneho (sertanejo). Īpašu vietu aizņem kapueira, kas ir dejas, cīņas māsklas, mūzikas un spēles kombinācija, kuru kādreiz izstrādāja mēlnādainie vergi, bet kura mūsdienas kļuva tik populāra, ka kapueiras māksliniekus var uz ielām redzēt gandrīz vai jebkur.

Klasiskas mūzikas ietvaros īpaši ievērojams ir modernais periods, ar Heitora Villa-Lobosa un Kamargo Gvarnēri darbiem, kas apvieno Eiropas klasiku ar Brazīlijas ritmiem. Pazīstama arī ir Vīnes klasiskā mūzikas tradīcija, kuru atīstīja Klaudio Santoro.