Bergena

Bergena: fjordu vārti

Bergena ir Norvēģijas otrā lielākā pilsēta, kā arī vispopulārākā vieta to tūristu starpā, kas brauc šeit apskatīt Rietumnorvēģijas fjordus. Bergena ir slavena ar skaistu dabu apkārt un attīstītu muzikālo kultūru pašā pilsētā, kas sevī iekļauj gan klasisko, gan modernos/underground virzienus.

Vēsture

Bergena tika dibināta 1070. gadā un ātri kļuva par Norvēģijas vienu no svarīgākajām pilsētām. Tā kļuva par valsts administratīvo galvaspilsētu 1200. gados un par tādu palika gandrīz 100 gadus. Pakāpēniski tā kļuva par vietu, kas savienoja kontinetālo Eiropu ar Norvēģijas ziemeļu piekrasti, kļūstot arī par ietekmīgu tirdzniecības centru, īpaši slavenu ar savu zivju tirdzniecību. Līdz 1830.g. Bergena bija arī lielākā pilsētā valstī.

Ilgu laiku Bergena arī bija svarīga Hanzas apvienības pilsēta, no tiem laikiem saglabājot vairākus artefaktus, ieskaitot veco Brīgenes ostu, kur ir UNESCO Pasaules mantojuma daļa.

Izpriecas

Kalni apkārt Bergenai piedāvā lieliskas pārgājienu iespejas visām gaumēm – no 15 minūšu pastaigas līdz vairāku dienu pārgājienu kalnos. Vairakums ceļu apkārt ir labi aprīkoti, informatīvas ceļazīmes ir bieži sastopamas, un katrs grāmatu veikals pilsētā piedāvā kvalitatīvas kārtes, tādēļ aktīvā tūrisma mīļotāji var būt droši par savu atrašanās vietu jebkurā momentā.

Kaut gan vārdi “Norvēģija” un “kempingi pie jūras” škietami nesader (Norvēģija, galu galā, atrodas tālu Ziemeļos), Bergena ir izņēmums. Tā ir viena no siltākājām vietām Norvēģijas rietumu piekrastē, jo ārpus esošās salas pasargā šo reģionu no aukstā Ziemeļjūras ūdens, ļaujot Bergenas nelieliem līčiem uzsildīties līdz pat 20°C, kas ir augstāk, nekā Latvijas ezeru vidējā temperatūra vasarā. Ūdens šeit ir tīrs un dzidrs, un pludmales – smilšainas. Pēc pārgājiena kalnos ir īpaši patīkami izbaudīt Skomakerdiketas ezera pludmales aiz Flojenas kalna.

Ja dodaties uz Bergenu 17. maijā, esiet gatavi īpašām izpriecām. Šajā datumā tiek svinēta Konstitūcijas diena jeb Norvēģijas neatkārības pasludināšanas diena. Visas iestādes, izņemot restorānos Bergenas centrā, tiek slēgtas, iedzīvotāji ģērbjas labākājos tērpos un svin visu dienu. Ja bijāt Bergenā arī agrāk, tad noteikti būsiet pārsteigti ar to, cik daudz cilvēku šajā dienā ir uz ielām. Dažkārt pat rodas iespaids, ka pilsētas iedzīvotaju skaits pēkšņi trīskaršojās! Turklāt, katrs otrais būs tērpts Norvēgijas tradicionālajos apģērbos. Konstitūcijas dienā Bergenā bez vismaz kostīmiem vai svētku kleitām ir tikai tūristi. Septiņos no rīta ir iespēja apskatīties uguņošanu no Skansenas, un Dreggenā šajā laikā sākas rīta svētku parāde. 10:30 no Torgalmeningenas sākas galvenā parāde, iet apkārt pilsētai un beidzas Festplasenā.