Turcija: civilizāciju krustceles

Pat tie, kam neinteresē Turcija un tās vēsture vēsturi, visdrošāk ir dzirdējuši par Anatoliju, Homēra “Iliādi” un “Odiseju”, Troju un daiļo Helēnu, Maķedonijas Aleksandru un krusta kariem, zīda ceļu un Osmaņu impēriju. Jā, viss tass tiešām attiecas uz mūsdienu Turcijas teritoriju, par ko liecina daudzi tempļi un baznīcas, amfiteātri un cietokšņi, akvedukti un agoras, kā arī minareti, mošejas, pilis, karavānserāli un medreses, izcirstas kalnos un pazemē pilsētas, no akmens izkaltas sfinksas un monumentāli mauzoleji.

turcija Stambula

Skats uz Stambulu

Turcija ir ceļs, kas ved no vienas pasaules uz otru, zeme, kur sastopas Austrumi un Rietumi, un tas jau kļuva par vēsturisku tradīciju – heti un mikēnieši, grieķi un persi, bizantieši un arābi; seldžuki un krustneši, mongoļu ordas – visi viņi satikās tieši Turcijā, mēģinādami tur atstāt savas pēdas dažādu iemeslu dēļ. Vieniem dzimtene, citiem svētvieta, vēl kādam – bagātību pilna zeme, kur sirot un gūt kara laupījumu. Kaut gan šādas perspektīvas ir visnotaļ drūmas, bez tā mūsdienās mēs nevarētu vienā vietā izbaudīt dažādu gadsimtu un kultūru vēsturi. Tas noteikti ir raibs dažādu civilizāciju paklājs, kas ar savu bagātību un diženumu pārsteigs pat ļoti pieredzējušus tūristus.

Turcijā ir viss ko tūrists var vēlēties: senais un mūsdienīgais, dabas ainavu krāšņums, diženi kalni un straujās upes, golfa laukumi un smilšainas pludmales ar dzidrām lagūnām, viesnīcas un kurorti jebkurai gaumēi, neatkārīgi no tā, vai Jūs ceļojat pats, vai ar ģimeni. Jūra un saule, vējš un buras, laime un prieks. Laiks rit un paiet, bet līdz mūža beigām ar mums paliek pieredze, atmiņas un iespaidi, un esiet droši Turcijā Jūs iegūsiet visu to un arī vairāk.

Turcija ir eksotiska Tuvo Austrumu valsts, un vairākums vietejo iedzīvotāju ir sunnītu musulmaņi, līdz ar to vietējās paražas stipri atšķirās no Eiropas tradīcijām un uzvedības kodeksiem. Pirms pieņemt lemumu par ceļojumu uz Turciju, mēs iesakām ieskatīties mūsu rakstā par to, kā pareizi uzvesties musulmanu valstī, lai nodrosinātu Jūms mierīgu atpūtu bez liekām raizēm.