Riodežaneiro

Riodežaneiro: lielākā ballīte pasaulē

Riodežaneiro ir otrā lielākā pilsēta Brazīlijā, zināma ar savām satriecošām ainavām, pludmalēm un pasaulesslaveno karnevālu. Tās izmēru un rosīguma dēļ Riodežaneiro bieži vien uzskata par Brazīlijas galvaspilsētu, kaut gan šo statusu pilsēta zaudēja 1960. gadā, kad tika uzcelta Brazilja (nesajauciet – Brazīlija (Brasil) ir valsts ar galvaspilsētu Brazilju (Brasilia)).

Vēsture

Riodežaneiro jeb vienkārši Rio pilsēta tika uzbūvēta 1565. gadā, kad portugāļi lika pamtus cietoksnim, lai aizsargātu koksnes un pārējo materiālu peigādi no franču pirātiem. Šo pili ir iespējams apskatīt arī šodien.

Nākamos 2 gadsimtus Rio palika par samērā mazsvarīgu posteni, kamēr 1720.g. Minez Žerajs (Minas Gerais) apgabalā netika atrasti zelts, dimanti un citi vērtīgie minerāli. Rio bija izrakumiem tuvākā osta, un tas palīdzēja pilsētai kļūt par Brazīlijas svarīgāko vietu, so titulu pārņemot no Salvadoras.

Kad Napoleons uzbruka Portugālei, tās imperators pārvietoja galvaspilsētu uz Rio, padarot to par vienīgo Eiropas valsts galvaspilsētu, kas atradās ārpus Eiropas.

Pludmales

Pat tūristi ar lielu ceļošanas pieredzi būs pārsteigti par Riodežaneiras pludmalēm. Platas, tīras, ar mīkstām baltām smiltīm – tās ir gandrīz vai patstāvīgi pilsētas rajoni ar pilnvērtīgu infrastruktūtu un veikaliem. Pludmalēs Jūs atradīsiet bezmaksas dusas, tualetes, policiju un glabējus, nomājamus krēslus un teltis, kā arī bārus ar ēdieniem un dzērieniem.

Rio viļņi atsķirās atkarībā no pludmales – no nelieliem un gandrīz nejūtamiem Guanabarā līdz milzīgām serfošans bangām Rekrejo (Recreio). Lemē, Kopakabanā, Arpoadorā, Ipanemā un Leblonā ir ļoti populāra tā saucāmā “viļņu jāšana” jeb pegar jacare (burtiski “satvert krokodīlu”). Cilvēki gaida, kamēr viņu no aizmugures paķers vilnis un uz tā brauc līdz pašam krastam.

Kalni

Kaut gan pārsvarā ar kalniem asociējas Austrija vai, piemēram, Norvēģija, Riodežaneiro arī ir ar ko padižoties šajā ziņā. Pão de Açúcar jeb “Cukurgalvas” (Sugar loaf) kalns ir vieta, kuru nav iespējams nepamanīt. Savas savdabīgas formas dēļ šis kalns kļuva par vienu no iemīļotākājiem tūristu apskates objektiem, un no tā paveras satriecošs skats – ir iespejams vislabākajos rakursos apskatīt gandrīz vai visu pilsētu. Ja tomēr arī tā nepietiek, pagaidiet līdz vakaram. Saulriets no “Cukurgalvas” – to nav iespējams aprakstīt, tādu lietu Jūs nekad vair neaizmirsīsiet.

Jēzus Kristus Pēstītājs

Blakus “Cukurgalvai” ir vel viens slavens kalns – Korkovado – kura galotnē ir gandrīz vai Rio un visas Brazīlijas simbols – Jēzus Kristus Pēsītāja (Cristo Redentor) statuja. Savas rokas izpletis, Kristus itkā apskauj un svētī Riodežaneiro pilsētu, pavērot laimīgājam ceļotajam, kurš tika Korkovado kalna galā, neaizmirstamo ainavu.

Karnevāls

Neviens stāsts par Rio nebūtu pilns bēz karnevāla. Šis pasākums ir populārs, ka daži tūristi brauc uz Brazīliju tikai un vienīgi tā dēļ, un tad atgriežas vēlreiz, lai aplūkotu pārējās apskates vietas. Karnevālā piedalās tūkstošiem cilvēku, vairākas sambas skolas, kā arī citi dejotāji un mākslinieku. Mūzika skan visu nakti, cilvēki dejo, dzied un priecajās. Lielā karnevāla laikā pa visu pilsētu notiek arī mazāki festivāli, kuros var piedalīties jebkurš, gan vietejais, gan tūrists, gan dejošanas meistars, gan cilvēks, kam vienkārši gribas jautri pavadīt laiku. Tomēr nekādi vārdi nespēj aprakstīt notiekošo, vislabāk būtu pašam apskaīt to mūsu galerijā.