Ūdens un vējš

Vēja sporti

Latvija ir piejūras valsts, un Baltijas jūras piekraste, kā arī vairāki lielie ezeri, ir ideāla vieta, lai Latvijā nodarbotos ar vēja sportiem. Vindsērfings, kaitbords un burāšana ar jahtu ir kļuvuši par ļoti populāru vaļasprieku mūsu valstī, katru gadu piesaistot vairāk un vairāk cilvēku.

Ar dēli un buru

Burāt Latvijā ir iespējams visu gadu, kad jūra un ezeri nav pārklāti ar ledu. Tikko tie kļūst brīvi no savas aukstās segas, kaislīgākie vēja sporta cienītāji jau izmēģina Baltijas jūras vējus un viļņus. Saprotams, ka ūdeņi vislabākie ir vasarā, bet arī ziemā burātāji arī var sevī nodarbināt. Kad lielākos ezerus aizsargā ledus, pienāk laiks speciālajiem vējdēļiem, jahtām un kaitiem, kas ļauj traukties tik pat labi kā vasarā, tikai pa ledu.

Kaitbordistu paradīze

Latviju savam vaļaspriekam ir iecienījuši arī pūķotāji jeb kaitbordisti – cilvēki, kuri vizinās ar dēli pa ūdens virsmu, buras vietā izmantojot lielu pūķi. Vislielākais to skaits ir katru gadu redzams Liepājā – skaistā piejūras pilsētā ar plašu, smilšainu liedagu un pastāvīgiem vējiem. Pilsēta ir tik slavena ar kaitbordingu, ka starp Pērkones un Jūrmalas ielu pūķotājiem ir pat atvēlēta īpaša vieta. Paša burāšana notiek arī Liepājas ezerā, kurš kļūst īpaši tam labvēlīgs, ja pūš austrumu vējš.

Rietumu vējš, turpretim, dzen pieredzējušus pūķotājus uz Akmeņragu, kas atrodas starp Liepāju un Pāvilostu. Tā ir barga vieta ar īpaši lieliem viļņiem, kur burāšana nodrošina pamatīgu adrenalīnu asinīs.

Pāvilostu ir iespējams nosaukt par īstu vēja sportu fanu Meku. Šī maza un klusa zvejnieku pilsētiņa vasarā tiek pārplūdināta ar kaitborda un vējdēļa vizināšanās faniem. Jūrkalne ir vel viena unikāla Latvijas vieta – tā ir zināma par ievērojamiem jūras stāvkrastiem un augstiem, baltu putu galotnēm rotātiem viļņiem.

Ar jahtām Latvijā

Latvijā ir daudz jahtu burāšanas fanu. Tādai burāšanai tiek izmantotas gan lielākas jūras jahtas, gan nelielas buru laiviņas piekrastes ūdeņiem. Populāras ir arī sacensības un regates, kas notiek gandrīz vai priekš visām jahtu klasēm. Liepājā, Pāvilostā, Ventspilī, Rojā, Mērsragā, Engurē, Slokā, Lielupē, Priedainē, Ķīpsalā (Rīgā), Āgenskalnā (Rīgā), Andrejostā (Rīgā), Skultē, Salacgrīvā, Ainažos – gandrīz katrā Latvijas ostā var ieraudzīt jahtu piestātni. Daudzās pilsētās darbojas arī jahtu klubi, kur var ne tikai sarunāt izbraucienu ar buru laivu un kapteini pa Latvijas ūdeņiem, bet arī pašam apgūt burāšanu, izbaudīt vēju, burās pūšot, un gūt neaizmirstamus piedzīvojumus! Iekšējos ūdeņos arī ir jahtu piestātnes – Lielupē (Jelgavā), Daugavā (Lielvārdē), Usmas ezerā un Rāznas ezerā.