Indija: tūkstoš kultūru vienuviet

Indija ir pasaules septītā lielākā valsts, kurā dzīvo vairāk par 1 miljardu cilvēku. Tā ir arī neticami daudzveidīga valsts, kas apvieno vairāk nekā 30 dažādas kultūras, vēl lielāku valodu skaitu, kā arī vairākas klimatiskās un ģeogrāfiskās zonas, kā arī tās vēsture ir viena no senākajām pasaulē. Šis ceļojums noteikti kļūs par neaizmirstamu pieredzi ikvienam tūristam, jo citviet, lai izbaudītu tādu daudzveidību, būtu jāapceļo vairākas valstis, bet šeit ir pietiekams tikai ar vienu – Indiju.

Vēsture

Mūsdienu Indijas teritorija ir saistīta ar pasaules senākajām civilizācijām – Mohendžodaro un Harapu -, kas Indas upes ielejā pastāvēja apmēram 5 000 gadus atpakaļ (3000.g. p.m.ē.). Vēlāk šajā teritorijā atnāca indo-ārieši, kas līdz atnesa mācību par Vedām – vienu no svarīgākajiem hinduisma rakstiem, kas arī lika pamatus tam, ko mēs uztveram kā tradicionālo Indijas kultūru, ieskaitot kastu (sadalījums pēc amatiem) un varnu (sadalījums priesteros, valdniekos/karavīros, amatniekos/zemniekos un kalpos) sistēmu. Turpmākie periodi ir saistīti ar vairākām impērijām, kas gan nomainīja viena otro, gan pastāvēja vienlaikus. Visslavenākās no tām bija Mauriju, Guptu, Moguļu, Radžputu un Vidžjanagaras impērijas.

16.gs. uz Indiju atnāca eiropieši, kas līdz 19.gs. vienā vai otrā veidā kolonizēja gandrīz vai visu pussalas teritoriju, dibinot vairākas jaunas pilsētas, tādas kā Mumbaja (Bombeja) un Madrasa. 1947.g. 15. augustā vietējā politiskā kustība Mohandasa Karamčanda Gandija vadībā izcīnīja šo teritoriju neatkarību, un Indija tapa par vienotu valsti.

Kultūra

Indija Sikhi zelta templis

Sikhu galvenā svētvieta – Sri Harmandir Sahib jeb “Zelta Templis”

Indija bagātā un daudzslāņainā kultūra ir ļoti cieši saistīta ar reliģiskām un garīgām tradīcijām. Indijas kultūra var brīžiem likties viendabīga, bet tas pavisam nav tā – protams, pastāv arī noteiktas vienojošas tendences, bet īstenībā Indijā Jūs atradīsiet neskaitāmas tradīcijas, ticību un filozofiskās sistēmas, valodas un mākslas formas, kuru uzskaitei un aprakstam varētu veltīt atsevišķu, vairāku sējumu lielu enciklopēdiju. Mūzika pastāv gan klasiskajās formās (karnātiskā un hindustanī mūzika), tā arī tautas dziesmās un mūsdienu (bet, protams, Indijas kolorīta pilnās) Bolivudas dziesmās. Teātris bieži vien apvieno vietējās un Rietumu tradīcijas, bet dejas ir ne mazāk teatrālas un episkas kā, piemēram, Indonēzijā. Krāšņas procesijas uz ielām var redzēt gandrīz vai katru dienu, bet it īpaši reliģisko svinību laikā, kā arī kāzu gadījumā, cilvēkiem ejot, spēlējot instrumentus, dziedot un ar pigmentiem krāsojot ielas un statujas (kā arī daudzos citos eksotiskajos galamērķos, visādu objektu un it īpaši statuju krāsošana tiek uzskatīta par mijiedarbību ar dievībām).

Reģioni

Indija sastāv no 29 štatiem, un gandrīz vai katrs no tiem pārstāv atsevišķu kultūru ar savu valodu, svētkiem, tradīcijām un paražām. Tieši šī iemesla dēļ var droši teikt, ka Indija piedāvā vairāku valstu vērtu ceļošanas pieredzi – katrs reģions ir īpatnējs un ļoti lepojas ar savu unikalitāti. Īpaši krasas atšķirības ir star ziemeļiem un dienvidiem: dienvidos pārsvarā valda dravīdu, Indijas teritorijas aborigēnu, kultūra, bet ziemeļos atrodas indo-āriešu tradīcijas centri. Turklāt, katras reģions ir iedalāms vēl sīkākos kultūru centros, katrs ar savu atsevišķu valodu un literāro tradīciju. Pavisam Indijā ir apmēram 122 lielās un 1 599 mazākās valodas, un Jūs varat iztēloties, kādēļ daudzi tūristi nodzīvo šajā valstī vairākus gadus, atbrauc atpakaļ un saka, ka joprojām nav redzējuši Indiju visā tās daudzveidībā.